Interact

 

Geleneksel olarak, sunucular yalnızca içeriği bir slayt gösterisi gibi ilerleten basit tetiklere sahip ekran üzerindeki içeriği etkileyebilir. Orad Interact, televizyon sunucularının dokunmatik ekranlarında, görüntü duvarlarında ve diğer giriş cihazlarındaki içeriği kontrol etmesini ve yönlendirmesini sağlayarak, izleyicilerine daha çok şey sunmalarına yardım eder. Interact, çeşitli üreticilerden tekli, çiftli ve çoklu dokunmatik ekranları destekler ve yayıncıların yapım tarzlarına ve bütçelerine en iyi uyum sağlayan cihazları seçmelerine olanak sağlar.

Interact ile sunucu sınırsız yeteneklere sahiptir; döndürme, , büyütüp-küçültme, taşıma, sürükleme, dokunma, tutma, çizme, vurgulama vb. gibi sayısız hareketi destekler. Interact sayesinde sunucular, grafik şablonları içinde farklı olayları başlatarak ekran üzerinde nesnelere müdahale edebilirler. İnteraktif öğeler, sahnenin bağlamına göre renk değişikliği, yanıp sönme vb. ile etkinleştiğinde sunucuya geri bildirim sağlar. İnteraktif öğeler, kütle ve eylemsizlik gibi fiziksel özelliklere sahiptir ve interaktif grafiklere yeni bir geri bildirim seviyesi sunar.

 

 

 Interact IBC 2011 Presentation

 

Esnek ortam

 

Interact'ın esnek iş akışı, gerçek ve sanal stüdyolarla  kolayca entegre olur. Yayın grafiklerinin etkileşim özelliği, Orad 3Designer  tasarım  programı sayesinde kolayca geliştirilebilir, böylece yayıncılar sahnenin hangi öğelerinin   dokunmatik olacağını ve bunların  hangi tür dokunmatik işlevi yapabileceğini belirler.  İşlevler belirlendiğinde, her bir nesne Orad 3DPlay denetleyicisi ile dokunma, sürükleme ve tutmaya cevap verecek şekilde ayarlanabilir. Varolan şablonlar, kolayca interaktif hale getirilebilir, çünkü tüm iş akışına   dokunmatik özellik atama özelliği sağlama yalnızca birkaç dakika alır.

Interact, varolan grafik oluşturma  akışını korur ve programlama veya komut dosyası oluşturma gerektirmez. İnteraktif nesnelere dokunulduğu anda, 3DPlay,  dokunmatik özllikteki eylemleri başlatır. Bu, kullanıcıların yalnızca gerekli olan öğelere etkileşim ekleyerek normal yapımlar oluşturmasını ve bunları korumasını sağlar.

Interact, spor, seçimler, sabah programları, hava durumu, haberler vb. gibi her türden yapım için idealdir. Interact ile sunucu, yapımdan birinin grafikleri değiştirmesini beklemeden yapım akışını kontrol edebilir. Örneğin seçim yayınlarında, sunucu bağımsız olarak belirli bir partiyi tartışmayı seçebilir, tek bir dokunuşla o anki oy durumunu veya önemli temsilcileri sunabilir.

 

 

MTV3, Finland

 

Interact için OradTouch iPad

Orad'ın yeni uygulaması OradTouch, sunucuların iPad'lerini kullanarak grafiklerle etkileşime geçmesine ve yapım alanında serbestçe dolaşırken yapımın içeriği ve akışını kontrol etmesine izin verir. OradTouch gerçek çoklu dokunmatik özellikler sunar: birden çok sunucu aynı anda ve bağımsız olarak ekrandaki nesnelere müdahale edebilir ve grafik şablonları içinde farklı olaylar başlatabilir. Sunucu grafiklerle etkileşim içindeyken, iPad ekranında gerçek zamanlı bir video geri bildirimi yer alır ve sunucunun etkileşim kurduğu grafiklere gönderme yapmasını sağlar. OradTouch iPad uygulaması, Orad HDVG'ye bağlı tüm ekranlarda interaktif grafikleri kontrol etmek için kullanılabilir ve yayıncıların mevcut HD ekranlarını, görüntü duvarlarını, LED duvarlarını, projektör ekranlarını vb. kullanmasını sağlar.

Sanal stüdyolarda etkileşim

 

Orad'ın benzersiz teknolojisi, interaktif yüzeyleri sanal stüdyo ortamlarına eklemeye izin verir. Interact ile, sunucu içeriği görüntüleyebileceği geleneksel dokunmatik ekranla doğrudan etkileşim kurar, evdeki izleyici ise yalnızca ekran üzerindeki grafiklerle etkileşim kuran sunucuyu görür.

Sanal stüdyo için dokunmatik sahne Oluşturma ve denetleme hazırlıkları, "standart" grafik hazırlıklarına benzer, dokunmatik ekran, yapım sırasında şeffaf hale gelen yeşil veya mavi renkle giydirilir. Dokunmatik ekranda oluşturulan interaktif sahne, mavi veya yeşil renktedir ve sunucu tarafından görülebilir, fakat yapım sırasında kaybolur.

Daha sonra sunucu dokunmatik ekranda oluşturulan sahneyi  tetikler, bu durum sanal setin bir bölümü olarak   grafik sonuçlarını görüntüleyen başka bir sahneye 3DPlay yoluyla komut verir.

 

Dokunmatik ekranlar 

Interact, sunucuların Barco with Smart board, U-Touch ve Primeview gibi kızılötesi çerçeveler veya DreaMTouch, primeTouch, iPad veya radarTOUCH gibi çoklu dokunmatik sistemler kullanarak görüntülerle etkileşim kurmasını sağlar. Interact ayrıca Mitsubishi Seventy-Series Display ile de entegre olabilir.

radarTOUCH  

radarTOUCH cihazı, görüntüde herhangi bir ek modifikasyon yapılmasını gerektirmeden, görüntü duvarlarını, monitörü veya stüdyo alanını (geleneksel ve sanal),   dokunmatik bir yüzeye dönüştürür. radarTOUCH cihazı, kullanıcının parmaklarıyla kestiği düz bir kızılötesi ışık oluşturur, ardından koordinatları oluşturma sistemine gönderir, böylece grafikler buna göre tepki verebilir. radarTOUCH, 30 m genişliğe kadar alanı kaplayabilir ve birden çok kullanıcının grafiklerle özgürce etkileşim kurmasına izin verir. Kurulum ve kalibrasyon yalnızca 20 dakika alır ve veriler Ethernet üzerinden yayınlanarak operatörlerin cihazı farklı konumlarda hızla kurmasını sağlar.