MVP

MVP,  maç akışı içerisinde  ve maç sonrasında analizlerin daha iyi  ve görsel bir şekilde  yapılabilmesi için çarpıcı önemli anların kliplerini sağlar. MVP, her tür spor için, hatta saha çizgilerinin çok az olduğu ve hiç olmadığı golf, beyzbol veya buz hokeyi için bile kullanılabilir. MVP, OB VAN'dan veya stüdyodan yapılan her türlü canlı yapımlar veya önemli anları gösteren programlar için kullanılabilir ve kamera veya lens modifikasyonu olmadan 32'ye kadar farklı kamerayı destekler.
 

 

 Televisa, Meksika

 

Çoklu nesne izleme

Basit bir grafik kullanıcı arayüzü kullanılarak, birden çok oyuncu, top ve hakemler gibi her nesne izlenebilir. Yayıncılar, kendi grafik öğelerini kullanabilir veya platformda var olan şu öğeler arasından seçim yapabilirler: oyuncunun adı,  oyuncu yada top gibi her hangi hareketli nesnelerin izlediği yollar, vurgulama okları, istatistikler vb. Basit anahtar çerçevelerle grafik öğe, oyun ilerlerken izlenen nesneyi takip eder.
MVP'nin yerleşik chromakey özelliği ile, grafik öğeler oyun sahasının üzerinde  keylenebilir veya ön plan öğeleri olarak çizilebilir.  

 

 ESPN, A.B.D.

 

Örümcek/Uçan kamera desteği  

Orad'ın patentli görüntü analizi teknolojisine dayanan MVP, video görüntülerinin analizlerine dayalı izleme bilgileri oluşturur. Bu, pahalı ve uzun süren kamera modifikasyonu ihtiyacını ortadan kaldırır ve eşsiz bir esneklik ve maliyet tasarrufu sağlar. Uçan kamera modülü ile MVP, uçan/örümcek kameraları da izleyebilir ve kamera hareketleri sırasında nesne izleme okları ve oyuncu vurguları yapılmasını sağlar.

"I-Fly" efekti  

I-Fly efekti, iki gerçek kamera görüntüsü arasında bir uçan kamera görüntüsü yaratmak için tasarlanmıştır. Gelişmiş bilgisayar algoritması ile bu muhteşem efekt, kameranın uçuşunu tamamlayan ara çerçeveler yaratır. Daha önce görülen benzer efektlerden farklı olarak, oyun analizi için gelişmiş sahneye herhangi bir grafik oku veya vurgular eklenebilir.
 

 

I-Fly efekti

"Muybridge" efekti

1877 yılında Edward Muybridge, 5 yıllık bir çalışmanın ardından bir atın koşarken tek bir noktada dört ayağını birden yerden kaldırdığını kanıtlamıştır. 134 yıl sonra MVP kullanıcıları, beyzbolda bir atıcının yaptığı atış, bir golfçünün topa vuruşu ve Amerikan futbolunda geriye doğru koşarak yapılan bir blok gibi hızlı hareketlerin ana çerçevelerinin analiz edilmesiyle bu sonuca saniyeler içinde ulaşabilmektedirler.

Flow Motion motoru

MVP'nin Flow Motion özelliği, önemli bir olayın yeniden oynatılması sırasında seçilen nesnelerin kronoskopik görüntüsünü sağlar. Flow motion her türden nesne üzerinde kullanılabilir: bir oyuncunun futbol maçı sırasındaki yolunu görüntüleyebilir, tenis oyuncusunun topa vururken durduğu konumu işaretleyebilir veya pikenrol yapan iki basketbol oyuncusunu vurgulayabilir. Çıkarılan görüntüler, ekranda farklı pozisyonlarda canlandırılabilir ve grafik vurgulama özelliklerinden herhangi biriyle birleştirilebilir. Flow motion, farklı oyuncu hareket seçeneklerini göstermek için oyuncu görüntüsünün sahada farklı pozisyonlara sürüklenmesi gibi çıkarılan görüntülerin üzerinde oynanmasını destekler.

Kuş Bakışı - serbest kamera hareketi manipülatörü

Kuş Bakışı özelliği, her klibin, yukarı yerleştirilen sanal bir kameradan tam bir grafik klibi olarak izlenmesini sağlar ve oyun için benzersiz bir görselleştirme ve daha iyi anlama özelliği sunar. Video ekleme özelliği kullanılarak, kullanıcı bir video katmanı ekleyebilir ve aynı anda Kuş Bakışı görünümü ve gerçek klibi sağlayabilir.
Kamera manipülatörü, oyunun sanal kamera pozisyonundan izlenmesini sağlar ve operatör tarafından kontrol edilir.

"revolver"

Revolver aracı, birbiri ardına çeşitli oyun geliştirmeleri yürüterek oyunun yapısını analiz etmek için mükemmel bir araçtır. Teniste, karşılanamayan atışların nereye gittiğini, futbolda kaçırılan tüm şutların yollarını ve basketbolda aynı noktadan atış yapan oyuncunun yapısını gösterebilir.

3D  Takip çizgisi

Stüdyo düzeninin bir parçası olarak kurulan büyük bir LCD dokunmatik ekranla veya  stüdyoda yorumcunun yanında yer alan küçük bir dokunmatik ekranla, MVP'nin  izleme (tracking) ünitesi, izleyici deneyimini değiştirir ve sunucunun oyunla ilgili analizlerini daha iyi yapmasını sağlar.

Statik bir kare üzerinde, kabataslak, elle çizilmiş karalamalar sunan geleneksel Telestrator'dan farklı olarak, MVP, izleyiciye önemli bir olayın nasıl geliştiğini, dahil olan önemli oyuncuları, oyun stratejisini vb. görsel olarak açıklayan " Takip çizgisi"ı sunar. Analizi yapan kişi, MVP tarafından oluşturulan video kaynağı üzerine bir çizim ekleyebilir. MVP'nin  dağıtık mimarisinden temel alarak MVP ile oluşturulan gelişmiş klipler, analiz yapana gönderilir ve analiz yapan kişi yeniden oynatma sırasında önemli noktaları vurgulayarak videonun oynatılmasını kontrol edebilir ve ek el çizimleri ekleyebilir.

Büyüteç

MVP'nin büyüteç özelliği, orijinal kamera yakınlaşmasından daha yakın bir zoom sağlar ve izleyicinin kararın doğru olup olmadığını görmesini sağlar. Büyüteç aracı dinamiktir ve tek bir kareyle sınırlı kalmak yerine oyuncuyu takip eder.

Tam 3D yaratıcılığı

Orad'ın 3Designer tasarım yazılımından temel alan MVP, 2D/3D grafikler ve animasyonlar için tüm tasarım özelliklerini sunar ve 3D Max ve Maya'dan 3D nesneleri içer aktarır. MVP, yapımı zenginleştirmek için şunları içeren bir araçlar kitaplığı ile gelir: animasyonlu oyuncular ve top vurgulama öğeleri, 3D animasyonlu ok ve çubuklar, izlenen yollar, farklı büyüteç türleri vb. Mevcut öğeler kolayca düzenlenebilir veya tamamen yeni geliştirmeler oluşturulabilir.

PlayMaker - Entegre giriş ve oynatma çözümü

Opsiyonel Orad PlayMaker video sunucu ile entegre olan MVP, klip geliştirmeleri için pahalı giriş ve oynatma kanalları gerektirmeyen bağımsız bir çözümdür. PlayMaker 7'ye kadar giriş kanalı ve 1 oynatma kanalı sunar ve MVP'nin maçı çoklu açı ve görüşlerden kapsamasını ve geliştirmesini sağlar. Kaydedilen bir klip projesi yeniden yüklenirken, MVP ilgili zaman kodu ve kamera açısı için PlayMaker'ı otomatik olarak yeniden düzenler.

Basit 1, 2, 3 sihirbaz arayüzü

1. İzleme
MVP, farklı kameraların pan, tilt, zoom ve odağını gerçek zamanda izler ve saha türü, renk ne olursa olsun veya saha çizgileri görünür olsun ya da olması, her spor türünün izlenmesini sağlayarak grafiklerin sahaya sabitlenmesini sağlar.
 

2. Oluşturma
Orad'ın sürükle-bırak grafik kullanıcı arayüzüyle, nesneler video sunucusuna taşınır ve böylece sistemin gerçek zamana dönüştürdüğü animasyon ana çerçeveleri oluşturulur.
3. Oynatma
Video zaman kodlamasına dayanarak MVP, video her oynatıldığında ilgili grafik öğelerinin animasyonlarını otomatik olarak yeniden oluşturur ve her klibin sonunda bunları otomatik olarak etkisiz hale getirir.
 

MVP, canlı spor yayınları için gerekli olan hızlı dönüşlere hitap etmek amacıyla tasarlanmıştır. Geliştirilmiş kliplerin üretilmesi yalnızca birkaç saniye alır ve bu kliplerin ikinci veya üçüncü defa yeniden   oynatılmasını mümkün kılar. Ayrıntılı klipler, ticari reklamların giriş ve çıkışlarında, maç araları, TV Zaman Aşımları, ilk yarı raporları ve analiz programları için kullanılabilir.