Haberler

 

Haber yapımı, çarpıcı canlı yayın görünümü sunarken, aynı zamanda hızlı, dinamik ve doğru olma sanatı haline gelmiştir. Hızlı son dakika habercilik yapan TV kanallarının sayısındaki artış, kalabalığın içinden kendini göstermeye ve haber yapımlarına izleyici çekmeye çalışan yayıncılar için yüksek standartlar koymaktadır. 

Bu zorluklarla başa çıkabilmek için Orad, dünyanın en büyük haber şirketlerinden bazılarının yaygın bir şekilde kullandığı bir haber grafik çözümü geliştirmiştir. 

 

 

CTV, Canada

 

Haber odası sistemlerine News Producer eklentisi 

Haber odası sistemlerine gelen News Producer eklentisi ile yüzlerce gazeteci sisteme aynı anda giriş yapabilir, grafik şablonları alabilir, bunları verilerle doldurabilir, yerel PC'lerinde bunları önizleyebilir ve bir MOS protokolü kullanarak özet akışında yayınlayabilir. AP ENPS, Avid iNews, Dalet Plus, Annova Open Media, Octopus, Dayang, Sobey, Norcom NCPower vb. gibi yaygın kullanılan tüm haber odası sistemleri desteklenir. Grafik Varlık Yönetimi (GAM) modülüne dayanarak, bu haberciler doku ve klipler gibi farklı varlıklar için meta veri araması uygulayabilir ve bunları haberlerine dahil edebilir.

NLE eklentileri 

Maestro, doğrusal olmayan sistemlere de (NLE) eklentisini sunar. NLE eklentisi, editörlerin grafik veritabanlarına erişmelerini, ilgili öğeyi çağırmalarını ve bunu habere dahil etmelerini sağlar. Bu yöntem iş akışını düzene sokmakla kalmaz aynı zamanda hem gerçek zamanlı hem de düzenlenmiş haberler için haber yapımında tutarlı bir marka kimliği oluşturur. NLE eklentileri, Apple Final Cut, Avid NLE ailesi ve Grass Valley Aurora NLE gibi sistemleri destekler. 

Otomasyon sistemleriyle entegrasyon 

Tüm yapımı stüdyo otomasyon sistemleri ile organize etmek, haber yapımında yükselen bir trenddir. Bu tür bir yaklaşım, uygulama masraflarını azaltır ve kaynakları daha yaratıcı işlerde kullanılması için serbest bırakır. Maestro, Avid ControlAir ve Command, Dalet, Grass Valley Aurora Playout ve Ross Overdrive gibi yaygın olarak kullanılan otomasyon sistemleri ile tam bir entegrasyon sağlar.

Geniş görüntü ekranlarında (Video Wall) büyüleyici 4K çözünürlükte görüntü

Geniş ekranlar (Video Wall), günümüz haber yapımlarında oldukça popülerdir. Orad PowerWall, tek bir kutudan çarpıcı 4K çözünürlükte görüntüler sunar. Böyle yüksek çözünürlüğe sahip bir sistem, yakın çekimlerde bile "pikselleme olmadan" çekim yapabilme imkanı sağlar. Tek ünite çıkışı, görüntü duvar döşemeleri arasında ayrılma olmadan temiz bir görüntü kalitesi sunar. PowerWall, DVI veya SDI çıkışı ile sağlanabilir ve görüntü duvarının farklı görünüş oranlarına uyum sağlamak için  yaygın olmayan  görüntü oranlarını da destekler. İş akışı konusunda ise PowerWall, haber odasına ve otomasyon sistemleri ile entegre olan geleneksel haber grafik yapımı ile aynı iş akışını kullanır. 

 

ESPN, Asia

Kapsamlı Ticker çözümü 

Son dakika haberleri günümüz haber prodüksiyonlarında neredeyse her gün karşılaşılan bir durum haline gelmiş ve haber  grafik öğelerinin önemini artırmıştır. Orad, kapsamlı bir haber  grafik çözümü sunar. İçeriğe duyarlı mantık, haber penceresine kolayca uygulanabilir. Birden çok haber penceresi, her biri kendi hızına, yönüne ve dahili mantığına göre aynı anda görüntülenebilir. Haber pencereleri, farklı veritabanlarından gelen verilerle dolar ve animasyon dokularını ve hatta video klip ve canlı video kaynaklarını içerebilir. 

İnteraktif haber grafikleri 

İnteraktif grafikler belki de, haber yapımında göze hitap eden en yeni öğelerdir. İnteraktif grafikler, haber yapımına yeni bir boyut getirerek, sunucunun  sunumu daha iyi ve etkil bir şekilde  yapmasına  olanak sağlar. Özel olaylarda, sabah haberlerinde, "böyle olsaydı" senaryolarında ve hava durumu haberlerinde kullanılabilir. Orad Interact, bu zorluklarla başa çıkması için tasarlanmıştır. Interact ile haber sunumu sırasında uygulanacak olan interaktif hareketlerle (sürükleme, dokunma, tutma gibi)animasyon, sahne-grafik değişimi, grafik içerisinde gösterilen bilgi ve bu bilginin anlık güncellenmesi  , sunucu tarafından yayın sırasında kontrol edilebilir. Interact, Barco, U Touch, Mitsubishi ve diğerlerini içeren tekli, çiftli ve çoklu dokunmatik ekranları destekler. 
 

Gerçekçi  sanal stüdyo özellikleri

Orad Proset Virtual set sistemi, sınırsız üretim etkinliği ile birlikte son teknoloji görüntü kalitesi sunar. ProSet, yapım kalitesini yeni bir standarda yükselten bir dizi foto-gerçekçilik (Shaders) aracıyla donatılmıştır. Alan  gölgelendirmede gerçek zamanlı derinlik, kamera yaklaştığında odağı sanal stüdyo arkaplanından uzaklaştırır ve uzaklaştırırken yeniden odaklanır (geleneksel bir stüdyodaki görüntünün davranışıyla aynı şekilde). Gerçek zamanlı gölgelendirme modeli, sanal öğelerin gerçek zamanlı gölgelerini oluşturur. ProSet, tüm yapım ihtiyaçlarına uyarlanabilen bir dizi kamera izleme modülü sunar. Orad Xync kızılötesi izleme sistemi, stüdyoda serbest kamera hareketleri sunar ve dolly, el kamerası ve vinç çekimlerini destekler. Uygulama masraflarını azaltma üzerindeki artan baskı ile ProSet tek bir fare tıklatmasıyla setler arasında geçiş yapabilir ve eşsiz bir ROI sunarak birden çok yapım için aynı fiziksel alanın kullanılmasını sağlar.

Powerful and reliable

Tüm Orad ürünlerinde olduğu gibi Orad'ın haber çözümü de HDVG video grafik platformu üzerine kuruludur. HDVG, Orad'ın HDVG G/Ç kartı ile birlikte üstün PC komponentlerini içeren güçlü bir HD/SD grafik render ünitesidir. HDVG, gerçek zamanlı performanslar için tasarlanmıştır ve sabit 2 kare gecikmesiyle  6’ya kadar HD veya 12'ye kadar SD video kaynağı, yerel raid tabanlı hızlı depolama ile çoklu video klip oynatma, 16 kanal gömülü ses, mekanik baypas bypass, gömülü DSK, çalışırken değiştirilebilir güç kaynağı (hotswap) ve daha fazlası gibi önemli avantajlar sunar. Orad'ın haber çözümü, virüs sorunu olmadan Linux işletim sistemlerinde çalışır ve dayanıklılık, güvenilirlik ve yüksek performans sunar.